NRD Начало
Сряда, 13 Ноември 2024
Начало Творчески отражения 10 композиции - една история в рамките на 60 минути
5439
Творчески отражения

10 композиции - една история в рамките на 60 минути

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.  По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите. Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика. „Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите

| 08 Ноември 2024, 16:54 ч.
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
Снимка © Културен институт

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Наследниците на Ленард Коен са издали съдебно ограничително писмо до Доналд Тръмп, след като на негов предизборен митинг е използван кавър на хита Hallelujah на канадския певец, съобщи ДПА.

Изпълнителят на кавъра Руфъс Уейнрайт също е направил изявление, че е „ужасен“ как неговият запис на хита от 1984 г. е бил използван на събитие от Тръмп.

На митинга, състоял се в Оукс, Пенсилвания, бившият президент на САЩ, който се кандидатира за втори мандат от Републиканската партия, застана пред своите поддръжници, докато чрез озвучителна система прозвуча въпросната песен.

В публикацията 51-годишният Уейнрайт заяви, че подкрепя кандидата на Демократическата партия Камала Харис на тазгодишните избори в САЩ, които ще се проведат на 5 ноември.

В изявлението си Уейнрайт казва още: „Песента Hallelujah на Ленард Коен се е превърнала в химн, посветен н

Нюйоркският кинофестивал представи основната програма на 62-рото си издание, в която са включени спечелилият наградата "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, The Room Next Door на Педро Алмодовар и "Дахомей" на Мати Диоп, отличен на "Берлинале", предаде Асошиейтед прес.
 
Тридесет и три филма са включени в ежегодния форум, като тази година има сериозно международно участие - продукции от 24 държави, сред които 19 режисьори, които дебютират в най-престижната секция. 

Фестивалът, както вече беше обявено, ще започне на 27 септемри с прожекция на Nickel Boys на режисьора Рамел Рос. Филмът е адаптация на романа "Момчетата от "Никел" на Колсън Уайтхед, отличен с награда "Пулицър" през 2019 г. 

Алмодовар, който за 15-и път ще се включи в основната програма на фестивала в Ню Йорк, ще представи The Room Next Door с Джулиан Мур и Тилда Суинтън

Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на старата столица, е дело на акордеонистта Калоян Куманов. На сцената с него излязоха Стоян Янкулов - Стунджи (ударни и перкусии), Мирослав Иванов (китара), Юлиан Янев (пиано, кийборд) и Радослав Славчев - Riverman (бас). Гост вокалист беше Христина Нейкова от група „2 наум“, която заедно с дуетната си половинка Юлиан Янев изпълни авторските им песни „Донеси ми“ и „Някой като теб“.  

Публиката чу изпълнения в различни музикални стилове - класика, фолклор, танго, блус, рок. Прозвучаха познати мелодии и песни на Йохан Себастиан Бах, Гари Мур, Metallica. Но всичко беше пречупено през призмата на акордеона, който бе главният герой в този концерт.

На 25 септе

DJ Наско празнува своя 30-годишен професионален юбилей с две различни музикални събития.

Празникът започва на 18 октомври в Sofia Live Club, където заедно с него на сцената ще се качат артисти, с които се е срещал професионално през годините, разказват организаторите.

Сред гостите са имена като Михайл Йосифов, Владо Карпаров, Петър Македонски, Владо Михайлов, Васко Кръпката, Ерсин Мустафов,  Марияна Попова, Милена Славова, Орлин Павлов, Никеца.

На 8 ноември DJ Наско ще се завърне в Yalta Club, откъдето започва професионалният му път. Ще бъде заедно с DJ Ради и DJ Такис.

„Съчетанието на различни стилове в музиката не е за всеки, но ние го можем по най-добрия начин. Модерното звучене няма да е на заден план, но старата школа в стила, с който ще ви го поднесем, ще ви изстреля в

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите. 

Марко Виденович е роден през 1980 година в Крушевац, Сърбия. Завършил е основното и средното си музикално образование в Битоля, а висшето си образование е придобил във Факултета за музикални изкуства в Скопие, специалност виола. Като член на няколко камерни състава и ансамбли („Бревис квартет“, „Мюзик прогресив квартет“, ансамбъл за съвременна музика „Алеа“, Битолски камерен оркестър, Младежки оркестър на Югоисточна Европа, оркестър на Музикалната младеж на Македония, Камерен оркестър на Македонската филхармония и др.), се е изявявал на подиумите по цял свят. Свой принос като композитор и аранжор е имал във филмите „Трето полувреме“ и „Балканите не са мъртви“. Той е и цялостен автор на музиката, която изпълнява „Мюзик прогресив квартет“.

Кристиян Кожумановски е роден в Битоля. Своето музикално образование започва в родния си град, там е завършил и средното си образование в класа на професор Никола Баляревски. От най-ранна възраст Кожумановски се изявява на концерти и конкурси в цялата страна, където се сдобива с много награди и признания. Продължава своето образование във Факултета за музикални изкуства в Скопие в класа на професор Александар Поп Христов. Член е на младежки оркестри, като оркестъра на Музикална младеж на Македония с изяви на фестивалите Охридско лято, Скопско лято, БитФест, както и в международни оркестри.

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман крие не една и две изненади, сред които е завръщането на актрисата Дженифър Гарнър като супергероинята Електра 19 години след едноименния филм, пише Холивуд рипортър. 

Близо две седмици след излизането на "Дедпул & Върколака" по кината, Гарнър споделя как се е стигнало до повторното й влизане в ролята.

В публикация в Инстаграм Дженифър Гарнър разкрива, че след като не е влизала в образа на Електра от 19 години, не е била напълно във форма - "не и във форма за персонаж на "Марвел", и за да се подготви, е засилила тренировките заедно с дубльорката си. 

Освен че се е подложила на интензивен тренировъчен режим, Гарнър е взимала и уроци по бокс. 

Гарнър също така благодари на Леви и Рейнолдс за това, че са върнали Електра. 

Актрисата допълва, че заедно с дубльорката

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.

“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието. 

“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.

Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери

„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „България“, съобщават организаторите.

През декември започва празнично турне в България, което ще премине през градовете Пловдив (10 декември – зала „С.И.Л.А.“), Варна (11 декември – ДКС), Шумен (12 декември – „Арена Шумен“), Велико Търново (13 декември – ДКС) и Русе (14 декември – „Арена Русе“).

В програма ще прозвучат вечните произведения на фамилията Щраус. Виена е световнопризната като столица на класическата музика, а една от най-ярките съвременни музикални

„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание. 

Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон. 

Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други. 

Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход

Мария Якимовска започва да изучава флейта от ранна възраст при професор Радмила Попоска, първо в основното музикално образование, после в средното музикално образование в ДМБУЦ „Илия Николовски – Луй”, окичвайки се с многобройни награди и успехи,  а по-късно и във Факултета за музикални изкуства, където се дипломира и придобива магистърска степен в класа на професор Страшо Темков. По време на образованието си посещава семинари и майсторски класове при много професори.

Има изяви като солист с камерния оркестър при ДМБУЦ „Илия Николовски –Луй“, с Филхармонията на РС Макединия и на голям брой камерни концерти и рецитали.  Като солист има изяви също в Израел, Чехия, Италия, САЩ, Австрия, Косово, България, Русия и т.н. Проявява особен интерес и афинитет към камерната музика и от 2012 година е член на „Скопският духов квинтет“, както и на камерния оркестър „Скопски солисти“, на камерния състав „ TheQuartet“, и 10 години е била член на квартета флейти „Аулос“.

Като флейтист в Националната опера и балет и външен сътрудник на симфоничния оркестър за филмова музика F.A.M.E’.S си е сътрудничила с голям брой известни диригентски имена: Бенджамин Шварц, Тимоти Редмонд, Емил Табаков, Габриел Бебешелеа, Йерухам Шаровски и др.

Нейна страст са образователните проекти, предназначени за млада публика и млади музикални професионалисти. От 2017 година си сътрудничи с Музикалната младеж на Македония и е проектен координатор на лагера  и на камерния оркестър на МММ. Координатор е и на летния музикален лагер в Михайлово.

Като един от по-значимите, проектът предназначен за развитие на млада публика Balckboard music project- подкрепен от ЕС и Министерството на културата, Якимовска била част от серия концерти из голям брой училища в Дания и Белгия, в които били изненадващо добре приети от ученици от различни възрастови групи. Редовно изнася концерти за млада публика във всички градове из страната.

Носител е на много лични награди и признания от национални и международни конкурси, семинари.

Игор Бакревски е роден през 1987 година в Битоля, където е завършил основно и средно музикално училище в класа на проф. Панде Татарчевски. По време на обучението си е получил много награди на конкурси в страната и чужбина. През 2004 година участва в Европейския младежки оркестър “JИМИСО“ и има много концерти в различни страни на Европа. Следващата година Игор започва обучението си в Университета „Св. Кирил и Методий“ – Факултет за музикални изкуства в класа на проф. Иван Кочаров и завършва четири години по-късно, през 2009 година. През 2007 година той също така учел в Консерваторията в Бостън в класа на проф. Джонатан Колер. Същата година се връща в Македония и започва да работи в Македонската опера и балет, където работи и днес.

Игор е имал самостоятелни изяви с оркестъра на Факултета за музикални изкуства – Скопие, Оркестъра на Македонската опера и балет, Македонската филхармония, оркестъра “FAMES” за запис на музика в Скопие  и Биг-бенда на Факултета за музикални изкуства. През 2015 година е завършил магистратура в Университета „Св. Кирил и Методий“ в Скопие в класа на проф. Сава Димитров. В момента Игор е член на Националната опера и балет на Северна Македония, свири с Македонската филхармония, като първи кларинетист и Е-флат кларинетист, първи кларинетист в оркестъра ФАМЕС, също така с духовия оркестър от Скопие и много други камерни групи, като „Дуо кларинети Гьоревски-Бакревски“, „Опера трио“, „Сонорис“, „Согласка“ и други различни формации.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Романтика и приказен свят очакват гостите на концерта на Симфониета – Враца под надслов „Марио Хосен и приятели“, разказа българският цигулар Марио Хосен. На сце ...
Софийската опера поставя „Красива птичка с цвят зелен“ в духа на комедия дел арте
Музикалната приказка „Зелената птица“ разказва за любовта по пиесата „Красива птичка с цвят зелен“ на Карло Гоци ще има премиера на 27 ноември в Софийската ...
Юлиан Табаков: Хората убиват духа и трупат материя, която ги изсушава отвътре
Художникът и сценограф Юлиан Табаков представя във Варна своя проект „Виждам те“, който се състои от три серии - рисунки със заглавие „Виждам те“, пространс ...
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“, разказват от екипа на младия изпълнител. По думите им песента е пикантна смесица от класическо поп звучене с ...
"Световното кино в музика" в Своге
Плевенска филхармония и екипът на Хилда Казасян ще представят на 14 ноември в Народно читалище "Градище" в Своге концерт-спектакъла "Световното кино в музика", съобщиха от екипа на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Реставрация на творбата „Нощна стража“, създадена през 1642 г. от нидерландския художник Рембранд ван Рейн, започна пред посетителите на музея „Райксмузеум“ ...
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Фотоизложба, посветена на творчество на украинския скулптор Михайло Парашчук, дело на Стефан Н. Щерев и Иво Милев, ще бъдат показани в Централно фоайе на Ректората на Софийския уни ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
12-ата „Нощ на театрите“
Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“. Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, ...
Тикер в 06:00 ч.
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през к ...
Начало Творчески отражения
5439
Творчески отражения

10 композиции - една история в рамките на 60 минути

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

| 08 Ноември 2024, 16:54 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
10 композиции - една история в рамките на 60 минути
Снимка © Културен институт

Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт. 

По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.

Двучасов концерт изнесоха Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ тази вечер в амфитеатър „Аполония“ в Созопол. Събитието бе част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.

Стефан Вълдобрев, Стоян Янкулов, Веселин Веселинов, Иван Лечев и Мирослав Иванов вдигнаха публиката на крака още с първите си изпълнения. 

В началото на концерта Стефан Вълдобрев обяви пред публиката, че събитието ще протече в две части. В първата ще изпълнят девет песни от новия си албум  „!Удивителни въпросителни?“, а във втората - някои от любимите песни на феновете си. 

„Знам, че повечето от вас предпочитат да чуят „По-полека“ 12 пъти тази вечер, но дайте шанс на новите песни”, призова Вълдобрев. 

В първата част прозвучаха песните „Въпроси“, „Черно-бял

Наследниците на Ленард Коен са издали съдебно ограничително писмо до Доналд Тръмп, след като на негов предизборен митинг е използван кавър на хита Hallelujah на канадския певец, съобщи ДПА.

Изпълнителят на кавъра Руфъс Уейнрайт също е направил изявление, че е „ужасен“ как неговият запис на хита от 1984 г. е бил използван на събитие от Тръмп.

На митинга, състоял се в Оукс, Пенсилвания, бившият президент на САЩ, който се кандидатира за втори мандат от Републиканската партия, застана пред своите поддръжници, докато чрез озвучителна система прозвуча въпросната песен.

В публикацията 51-годишният Уейнрайт заяви, че подкрепя кандидата на Демократическата партия Камала Харис на тазгодишните избори в САЩ, които ще се проведат на 5 ноември.

В изявлението си Уейнрайт казва още: „Песента Hallelujah на Ленард Коен се е превърнала в химн, посветен н

Нюйоркският кинофестивал представи основната програма на 62-рото си издание, в която са включени спечелилият наградата "Златна палма" в Кан "Анора" на режисьора Шон Бейкър, The Room Next Door на Педро Алмодовар и "Дахомей" на Мати Диоп, отличен на "Берлинале", предаде Асошиейтед прес.
 
Тридесет и три филма са включени в ежегодния форум, като тази година има сериозно международно участие - продукции от 24 държави, сред които 19 режисьори, които дебютират в най-престижната секция. 

Фестивалът, както вече беше обявено, ще започне на 27 септемри с прожекция на Nickel Boys на режисьора Рамел Рос. Филмът е адаптация на романа "Момчетата от "Никел" на Колсън Уайтхед, отличен с награда "Пулицър" през 2019 г. 

Алмодовар, който за 15-и път ще се включи в основната програма на фестивала в Ню Йорк, ще представи The Room Next Door с Джулиан Мур и Тилда Суинтън

Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на старата столица, е дело на акордеонистта Калоян Куманов. На сцената с него излязоха Стоян Янкулов - Стунджи (ударни и перкусии), Мирослав Иванов (китара), Юлиан Янев (пиано, кийборд) и Радослав Славчев - Riverman (бас). Гост вокалист беше Христина Нейкова от група „2 наум“, която заедно с дуетната си половинка Юлиан Янев изпълни авторските им песни „Донеси ми“ и „Някой като теб“.  

Публиката чу изпълнения в различни музикални стилове - класика, фолклор, танго, блус, рок. Прозвучаха познати мелодии и песни на Йохан Себастиан Бах, Гари Мур, Metallica. Но всичко беше пречупено през призмата на акордеона, който бе главният герой в този концерт.

На 25 септе

DJ Наско празнува своя 30-годишен професионален юбилей с две различни музикални събития.

Празникът започва на 18 октомври в Sofia Live Club, където заедно с него на сцената ще се качат артисти, с които се е срещал професионално през годините, разказват организаторите.

Сред гостите са имена като Михайл Йосифов, Владо Карпаров, Петър Македонски, Владо Михайлов, Васко Кръпката, Ерсин Мустафов,  Марияна Попова, Милена Славова, Орлин Павлов, Никеца.

На 8 ноември DJ Наско ще се завърне в Yalta Club, откъдето започва професионалният му път. Ще бъде заедно с DJ Ради и DJ Такис.

„Съчетанието на различни стилове в музиката не е за всеки, но ние го можем по най-добрия начин. Модерното звучене няма да е на заден план, но старата школа в стила, с който ще ви го поднесем, ще ви изстреля в

Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.

„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите. 

Филмът "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман крие не една и две изненади, сред които е завръщането на актрисата Дженифър Гарнър като супергероинята Електра 19 години след едноименния филм, пише Холивуд рипортър. 

Близо две седмици след излизането на "Дедпул & Върколака" по кината, Гарнър споделя как се е стигнало до повторното й влизане в ролята.

В публикация в Инстаграм Дженифър Гарнър разкрива, че след като не е влизала в образа на Електра от 19 години, не е била напълно във форма - "не и във форма за персонаж на "Марвел", и за да се подготви, е засилила тренировките заедно с дубльорката си. 

Освен че се е подложила на интензивен тренировъчен режим, Гарнър е взимала и уроци по бокс. 

Гарнър също така благодари на Леви и Рейнолдс за това, че са върнали Електра. 

Актрисата допълва, че заедно с дубльорката

Жителите на новозеландската столица Уелингтън се сбогуват – някои с тъга, а други – с радост, с авангардна скулптура, която предстои да бъде демонтирана и преместена в Австралия, съобщава АП.

Стърчаща на два пръста върху покрива, гигантската скулптура се извисяваше върху художествена галерия в продължение на пет години. Наречена „Квази“, творбата на живеещия в Австралия скулптор Рони ван Хаут изобразява комбинация от ръка и сериозно лице на човек.

Някои я намираха за плашеща и сега, след пет години на спорове и безброй емоции - от ужас и отвращение до възторг, скулптурата „Квази“ ще бъде премахната от покрива на Градската галерия тази седмица. Тя ще бъде преместена в нов дом, съобщиха от галерията в сряда.

„Това е или велик ден за Уелингтън, или ужасен ден за Уелингтън, а междинни мнения сякаш няма“, каза Бен Макн

Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.

“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието. 

“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.

Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери

„Виена Шьонбрун оркестра“ ще има втори концерт в София. Той ще се състои в същия ден, веднага след първоначално обявения концерт – на 16 декември в зала „България“, съобщават организаторите.

През декември започва празнично турне в България, което ще премине през градовете Пловдив (10 декември – зала „С.И.Л.А.“), Варна (11 декември – ДКС), Шумен (12 декември – „Арена Шумен“), Велико Търново (13 декември – ДКС) и Русе (14 декември – „Арена Русе“).

В програма ще прозвучат вечните произведения на фамилията Щраус. Виена е световнопризната като столица на класическата музика, а една от най-ярките съвременни музикални

„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание. 

Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон. 

Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други. 

Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход

Марко Виденович е роден през 1980 година в Крушевац, Сърбия. Завършил е основното и средното си музикално образование в Битоля, а висшето си образование е придобил във Факултета за музикални изкуства в Скопие, специалност виола. Като член на няколко камерни състава и ансамбли („Бревис квартет“, „Мюзик прогресив квартет“, ансамбъл за съвременна музика „Алеа“, Битолски камерен оркестър, Младежки оркестър на Югоисточна Европа, оркестър на Музикалната младеж на Македония, Камерен оркестър на Македонската филхармония и др.), се е изявявал на подиумите по цял свят. Свой принос като композитор и аранжор е имал във филмите „Трето полувреме“ и „Балканите не са мъртви“. Той е и цялостен автор на музиката, която изпълнява „Мюзик прогресив квартет“.

Кристиян Кожумановски е роден в Битоля. Своето музикално образование започва в родния си град, там е завършил и средното си образование в класа на професор Никола Баляревски. От най-ранна възраст Кожумановски се изявява на концерти и конкурси в цялата страна, където се сдобива с много награди и признания. Продължава своето образование във Факултета за музикални изкуства в Скопие в класа на професор Александар Поп Христов. Член е на младежки оркестри, като оркестъра на Музикална младеж на Македония с изяви на фестивалите Охридско лято, Скопско лято, БитФест, както и в международни оркестри.

Мария Якимовска започва да изучава флейта от ранна възраст при професор Радмила Попоска, първо в основното музикално образование, после в средното музикално образование в ДМБУЦ „Илия Николовски – Луй”, окичвайки се с многобройни награди и успехи,  а по-късно и във Факултета за музикални изкуства, където се дипломира и придобива магистърска степен в класа на професор Страшо Темков. По време на образованието си посещава семинари и майсторски класове при много професори.

Има изяви като солист с камерния оркестър при ДМБУЦ „Илия Николовски –Луй“, с Филхармонията на РС Макединия и на голям брой камерни концерти и рецитали.  Като солист има изяви също в Израел, Чехия, Италия, САЩ, Австрия, Косово, България, Русия и т.н. Проявява особен интерес и афинитет към камерната музика и от 2012 година е член на „Скопският духов квинтет“, както и на камерния оркестър „Скопски солисти“, на камерния състав „ TheQuartet“, и 10 години е била член на квартета флейти „Аулос“.

Като флейтист в Националната опера и балет и външен сътрудник на симфоничния оркестър за филмова музика F.A.M.E’.S си е сътрудничила с голям брой известни диригентски имена: Бенджамин Шварц, Тимоти Редмонд, Емил Табаков, Габриел Бебешелеа, Йерухам Шаровски и др.

Нейна страст са образователните проекти, предназначени за млада публика и млади музикални професионалисти. От 2017 година си сътрудничи с Музикалната младеж на Македония и е проектен координатор на лагера  и на камерния оркестър на МММ. Координатор е и на летния музикален лагер в Михайлово.

Като един от по-значимите, проектът предназначен за развитие на млада публика Balckboard music project- подкрепен от ЕС и Министерството на културата, Якимовска била част от серия концерти из голям брой училища в Дания и Белгия, в които били изненадващо добре приети от ученици от различни възрастови групи. Редовно изнася концерти за млада публика във всички градове из страната.

Носител е на много лични награди и признания от национални и международни конкурси, семинари.

Игор Бакревски е роден през 1987 година в Битоля, където е завършил основно и средно музикално училище в класа на проф. Панде Татарчевски. По време на обучението си е получил много награди на конкурси в страната и чужбина. През 2004 година участва в Европейския младежки оркестър “JИМИСО“ и има много концерти в различни страни на Европа. Следващата година Игор започва обучението си в Университета „Св. Кирил и Методий“ – Факултет за музикални изкуства в класа на проф. Иван Кочаров и завършва четири години по-късно, през 2009 година. През 2007 година той също така учел в Консерваторията в Бостън в класа на проф. Джонатан Колер. Същата година се връща в Македония и започва да работи в Македонската опера и балет, където работи и днес.

Игор е имал самостоятелни изяви с оркестъра на Факултета за музикални изкуства – Скопие, Оркестъра на Македонската опера и балет, Македонската филхармония, оркестъра “FAMES” за запис на музика в Скопие  и Биг-бенда на Факултета за музикални изкуства. През 2015 година е завършил магистратура в Университета „Св. Кирил и Методий“ в Скопие в класа на проф. Сава Димитров. В момента Игор е член на Националната опера и балет на Северна Македония, свири с Македонската филхармония, като първи кларинетист и Е-флат кларинетист, първи кларинетист в оркестъра ФАМЕС, също така с духовия оркестър от Скопие и много други камерни групи, като „Дуо кларинети Гьоревски-Бакревски“, „Опера трио“, „Сонорис“, „Согласка“ и други различни формации.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Симфониета – Враца ще представи концерт под надслов „Марио Хосен и приятели“
Софийската опера поставя „Красива птичка с цвят зелен“ в духа на комедия дел арте
Юлиан Табаков: Хората убиват духа и трупат материя, която ги изсушава отвътре
Крис Гран поема по нов път с новата си песен „Промяната“
"Световното кино в музика" в Своге
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Авансцена
Реставрация на картината „Нощна стража“ на Рембранд започна в музея „Райксмузеум“
Под прожектора
Стефан Н. Щерев и Иво Милев тръгват „По следите на Михайло Парашчук“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.